Oldalak

2012. december 24.

Boldog Karácsonyt!

Minden kedves Olvasómnak és Blogtársamnak kellemes karácsonyi ünnepeket és boldog, sikeres új esztendőt kívánok!


Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. augusztus 19.

Kertem virágai

Hamarosan itt az ősz, ezért gondoltam még most megörökítem néhány virágomat. Sok virágzó növényem nincs, de azt tervezem, hogy jövőre színesíteni fogom a kertet. Addig is gyönyörködöm ezekben.














Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. augusztus 17.

Panelrétes

Első olvasatra meglepődtem a sütemény nevén, amit Lizi blogján olvastam, de mivel egyszerű volt az elkészítése és rengeteg őszibarackot kaptam Anyósoméktól, arra gondoltam, hogy őszibarackos panelrétest fogok tesztelni. Ne kérdezzétek, miért panelrétes a neve, nem tudom....

De gyakran fogom készíteni. Mérleget nem kell használni, a kefires pohárral ki lehet mindent mérni, ezért gyerekek is könnyedén össze tudják állítani.

Őszibarackos panelrétes


 


Hozzávalók:


  • 6 darab réteslap
  • 2 kis pohár kefir (a kefires poharat használjuk később méréshez)
  • 3 tojás
  • 2 kefires pohár kristálycukor
  • 3 kefires pohár búzadara
  • fél csomag sütőpor
  • 1 kefires pohárnyi étolaj
  • 2 csomag vaníliás cukor
  • 4-5 darab őszibarack - megpucolva, darabokra vágva
  • kevés olaj a réteslapokhoz


Tetejére:

  • 1 tojás
  • fél pohár tejföl

Kiolajozott tepsibe fektetünk egy réteslapot, vékonyan megkenjük olajjal, ráfektetünk egy másik lapot. Ugyanígy járunk el a következő réteslapnál is. 

A többi hozzávalót összekeverjük, és ráöntjük a réteslapokra. A masszába beleszórjuk az őszibarackot, elsimítjuk. A tetejére ráteszünk egy réteslapot, vékonyan megkenjük olajjal, majd ismét egy réteslapot simítunk rá. Ezt a réteslapot is megkenjük olajjal, és végül az utolsó réteslapot is rátesszük. 

A tetejét megkenjük egy tojás és tejföl keverékével.

Előmelegített sütőben megsütjük.

Jó étvágyat hozzá!

Mónika





Enter your email address:



Delivered by FeedBurner
Posted by Picasa

2012. augusztus 15.

Tejben sült sajtos csirkecomb

Ezt a receptet még régebben mentettem el, már éppen ideje volt, hogy elkészüljön, hiszen nagyon egyszerűen és könnyedén elkészíthető étel. Hátránya ugyanez, könnyedén és gyorsan elfogy. Gyakori étel lesz nálunk, az biztos. Petrezselymes kukoricás rizzsel ettük.

Tejben sült sajtos csirkecomb


 


Hozzávalók:


  • 10 darab csirkecomb
  • 40 dkg trappista sajt (ebből 20 dkg vékony szeletekre vágva, 20 dkg reszelve)
  • fél liter tej
  • 1 gerezd fokhagyma
  • őrölt bors
  • sült csirke fűszerkeverék (ízlés szerint)

A csirkecombokat besózzuk, borsozzuk, kevés sült csirke fűszerkeverékkel meghintjük. A bőrét óvatosan fellazítjuk és a sajt felét (kb. 20 dkg-át) a bőre alá dugdossuk. 

A fokhagymát fokhagymaprésen átnyomjuk és beletesszük a tejbe.Tepsibe tesszük a csirkecombokat, és a tejet aláöntjük.

Alufólia alatt sütjük 180 fokon kb. 70 percig, majd levesszük a fóliát. A maradék tejszaftot leöntjük, és a 20 dkg reszelt sajtot rászórjuk a combok tetejére. Visszatesszük sütőbe, és tovább sütjük pirulásig. 

Rizzsel, petrezselymes burgonyával vagy hasábburgonyával tálalhatjuk.


Jó étvágyat hozzá!

Mónika

A recept forrása: Andi konyhája





Enter your email address:


Delivered by FeedBurner
Posted by Picasa

2012. augusztus 14.

Újra próbálkozom

Pár hónapja jártam itt a blogomnál utoljára, azóta megállapítottam, hogy az időgazdálkodásom nem annyira tuti, hogy a munka, gyerekek, háztartás, sportolás stb. mellett még sütés-főzés, fotózás, gépelés is beleférjen. Az elmúlt időszak alatt több e-mailt kaptam, amiben kedves blogger társaim biztattak, hogy várnak vissza és a barátok, ismerősök is már nagyon hiányolták az infókat a fiúkról. 

És - őszintén szólva - nekem is nagyon hiányzott, hogy rögzítsem a Drágáimmal kapcsolatos eseményeket, hogy a számunkra kedves, kedvenc recepteket megosszam az Olvasókkal és hogy a virtuális ismerősökkel továbbra is tartsam a kapcsolatot. Ezért úgy döntöttem, ismét nekivágok. De nem ígérek semmit!

Elsőként jöjjön egy vagdalthúsos, szezámmagos croissant, amivel nem hibáztam, hiszen már többszörösen kipróbált recept volt. Sütöttem már sajtos-olajbogyós változatban és sonkásban is.

Nem szoktam vagdalthúst venni, de múltkor valamiért ráfanyalodtam. Senkinek nem ízlett, viszont kidobni nem szeretek semmit, ezért felhasználtam croissantba töltelékként.

Vagdalthúskrémes, szezámmagos croissant






Hozzávalók:


  • 2 dl tej
  • 2 dl tejföl
  • 2 egész tojás
  • 70 dkg liszt
  • 1 teáskanál só
  • 1 teáskanál cukor
  • 4 dkg élesztő (friss)

Töltelékhez:

  • 25 dkg margarin
  • 40 dkg sertéshúsvagdalt
Lekenéshez:

  • 1 tojás
  • szezámmag

A tészta hozzávalóit összeállítjuk, és alaposan kidagasztjuk. Lehet természetesen a kenyérsütőgép dagasztófunkcióját is használni. A tésztát egy tálba tesszük, folpackot teszünk rá és egy órára mehet a hűtőbe. Ugyanekkor a 25 dkg margarint betesszük a fagyasztóba, mert így sokkal könnyebb lesz reszelni.

(Részletes képest leírást a sonkás croissant bejegyzésemnél találtok.) 
A megkelt tésztát kivesszük a hűtőből 1 óra után, majd átdolgozzuk és 9 egyforma gombócra szedjük. Igyekezzünk egyforma méretű gombócokat készíteni. A gombócokat kör alakúra nyújtjuk. Előkészítjük a puha sertésvagdalthúst és a fagyasztóból kivett margarint, amihez majd nagy lyukú reszelőre is szükségünk lesz.

Kinyújtjuk az első tésztát nagyjából kör alakúra. Majd kenünk rá a vagdaltkrémből és reszelünk rá margarint. Jöhet rá a következő réteg kör alakúra nyújtott tészta. Azt is megkenjük a vagdalthúskrémmel, reszelünk rá margarint. Majd újabb kör alakúra nyújtott tészta. Mindegyik réteget ugyanígy elkészítjük, majd rátesszük az utolsó tésztakört. 

Nyújtófával alaposan meglapítjuk, majd egy óriási kör alakúra nyújtjuk. Éles késsel 16 részre vágjuk.A tészták végét kb. 2 cm hosszan bevágjuk, hogy feltekerésnél kicsit be tudjuk hajlítani. 

A kifliket sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük (8 db fér el), majd hagyjuk duplájára kelni. Ez kb. 1 óra lesz. Amikor megkeltek, enyhén felvert tojással megkenjük, megszórjuk szezámmaggal és 170 fokra előmelegített sütőbe tesszük és 25 perc alatt megsütjük.

Finom lett!

Jó étvágyat hozzá!

Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. március 17.

Ez + az

Szégyen szemre két hete írtam a blogba. Pedig biztos voltam benne, hogy - mit nekem munkakezdés - szuperjó időgazdálkodásommal este még simán jut idő kis hobbimra. Erre persze rácáfolt a sok munka, a rengeteg vezetés, a beteg gyerekek és a háztartás. Nyilván főzés volt, sütés volt (mosogatás, törölgetés, rakodás, fotózás volt), de arra már nem maradt éjszaka idő, hogy be is gépeljem a finomságok leírását, vagy éppen a gyerkőcökkel történt eseményeket. 

Ma azt hiszem kijelenthetem, hogy mindkét fiam átesett egy köhögés-nátha-láz triumvirátuson, és mindkettőn valamiféle hányós hasmenős vírus is átgyalogolt. Remélem a következő hetekben semmi probléma nem lesz velük.  

Azért arra maradt pár percem, hogy berohanjak egy újságoshoz, és megvegyem a GoodFood magazin első magyar nyelvű számát. Nem fogok most semmit sem írni a magazinról, az érdeklődők úgyis megvették már, akik ismerték az eredeti angol kiadványokat azért, akik esetleg nem ismerték az eredetit, azok azért. 

Pár napja ezt a szardíniás paradicsomos spagettit készítettem a GoodFood magazin 2012. márciusi számából, igaz a chilit kihagytam, mert a gyerekek is ettek belőle. Nekünk nagyon bejött, bátran ajánlom kipróbálásra.





Hozzávalók:

  • 40 dkg spagetti
  • 1 evőkanál olívaolaj
  • 2 zúzott fokhagymagerezd
  • 227 g konzerv paradicsom (darabolt)
  • 2 doboz filézett paradicsomos szardínia konzerv
  • 10 dkg magozott olajbogyó (nálam paprikával töltött olajbogyó volt)
  • 1 evőkanál lecsepegtetett kapribogyó apróra vágva
  • fél csokor petrezselyem apróra vágva

A spagettit hagyományos módon forrásban lévő vízben megfőzzük. Amíg a tészta fő, elkészítjük a szószt. Melegítsük fel az olajat, adjuk hozzá a fokhagymát, pirítsuk egy kicsit. Adjuk hozzá a paradicsomot, a paradicsomos szardíniát és folyamatosan kevergessük. 

Melegítsük pár percig, majd adjuk hozzá az olajbogyót, a kaprit és a petrezselyem nagy részét. Keverjük össze, főzzük még pár percet, és készen is van. Tálaláskor a maradék apróra vágott petrezselyemmel díszíthetjük. 

Jó étvágyat hozzá!


Igyekszem gyakrabban jönni, addig is köszönöm olvasóimnak eddigi kitartását és türelmét!

Mónika


Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. március 5.

Almás morzsás muffin

Ennek a muffinnak varázsereje volt, komolyan mondom. Ildinyó blogjában találtam rá, a fotójába mondanom sem kell, rögtön beleszerettem. Megmutattam a férjemnek is, aki imádja a szépen beállított, gyönyörűen megkomponált fotókat nézegetni. Engem jobban érdekelnek a receptek és a blog szerző személye, de Ildinyónál tökéletesen összejön minden. Végig is nézegettem a blogját, gyönyörű fényképek vannak rajta, innét is gratulációmat küldöm. Aztán eldöntöttem, hogy az almás morzsás muffinját megsütöm másnap. 

Másnap délelőtt Olivér már nagyon fel volt pörögve, csak eszetlenkedett, nem lehetett leállítani, így szóltam neki, hogy ha van kedve süsse meg az almás muffint. Erre mint akit kikapcsoltak, fogta magát, elment kezet mosni, felvette a kötényét, és várta a hozzávalók adagolását. Elcsodálkoztam rajta nagyon. Igaz teljesen nem fejezte be a süteményt, a végét már én csináltam meg, de nagyon sokat segített. Aztán amikor elkészült, és fotózásra került sor, azuram átvette a fotós szerepét, és vállalta a muffin fényképezését. Már sokszor segített benne (sőt, ő sokkal ügyesebb nálam), de most ezek az almás-morzsás muffinok egy kis fotós játékra inspirálták. Íme:








A receptjét nem írom le, ezen az oldalon megtaláljátok, én is teljesen ez alapján készítettem. Annyit még hozzátennék, hogy ebből a mennyiségből nekem 12 darab muffin lett a hagyományos formában és lett még 6 darab egy napraforgó virágos formában. Kevesebb mennyiséget érdemes a formába tenni, hogy a morzsás rész szépen mutasson.

Érdemes kipróbálni, finom szaftos az almától és még másnap is nagyon ízletes! Köszönöm Ildinyó!


Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. március 4.

Boldog születésnapot az én Drágámnak!

Pár napja két éves lett az én drága Kisbabám, Milán! Olyan gyorsan eltelt ez a két év, lehet, hogy közhelynek hangzik, de olyan érzésem van, mintha tegnap született volna. Sokszor most is még kis újszülött babaként kezelem, holott már erős, okos, bölcsődés "nagyfiú". Azuram szerint, ha rajtam múlna, még kis kádban fürdetném kézben fogva és fekve. Persze nem bírnám el, mert már közel 15 kg :)

Boldog születésnapot Miloska!








Mónika


Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. március 3.

Esetem a hallal

Ma délelőtt nagyon mérges lettem. Nem szeretem, ha ennyire átvágnak. Az történt ugyanis, hogy ma rántott hekkfilét akartam csinálni a fiúknak. Tegnap este már kivettem a fagyasztóból egy 1 kg-os fagyasztott halfilét. Hagytam, hadd olvadjon ki szépen az éjszaka során. Reggel már láttam, hogy kicsi volt a tálca, amire tettem, annyira sok vizet eresztett. Tálca leönt, konyhapult letakarít. Aztán félretettem a halat és az ebéd többi részével foglalatoskodtam. Amikor a halra került a sor, akkor láttam, hogy mennyire kevésnek tűnnek a szeletkék. Na vettem a fáradságot, minden halfilét papírtörlővel letöröltem, és lemértem a súlyát. Nem fogjátok elhinni, mennyi volt! A halfilék pusztán 595 grammot nyomtak!!!!!!!! Felháborító! Persze a csomagoláson néztem, hogy a nettó súly 850 g (apró mákszemnyi betűméretben írva), így feltételezem, hogy a glazúrjég súlya 150 g. De az, hogy 1 kg halért adom ki a pénzt, és valójában nem kapok még 60 dkg halat sem, az nagyon felháborító. Megfogadtam, hogy még egyszer letesztelem ezt a hekkfilét, hogy szándékos-e a fogyasztó megkárosítása. 

Veletek történt már hasonló? Gyakran ellenőrzitek a gyártók által közölt súlyok helyességét?



Na, de hogy a receptre térjek, ma ebédre - a szokásos daragaluskás borsóleves mellé - tejszínes krumplipürét, rántott hekkfilét és karamellizált őszibarackot készítettem.




Hozzávalók:

  • 1 kg hekkfilé (jó esetben)
  • fél evőkanál hal fűszerkeverék
  • pici só
  • zsemlemorzsa
  • szezámmag
  • kukoricapehely
  • kb. 15 dkg liszt - a bundázáshoz
  • 2 tojás - a bundázáshoz
  • olaj - a sütéshez
A halfiléket óvatosan sózzuk, fűszerezzük, majd félretesszük. Közben elkészítjük a panírt, ami zsemlemorzsa (kb. 20 dkg), szezámmag (kb. 5 dkg) és apróra tördelt kukoricapehely (kb. 5 dkg) keveréke. (Ezt nem mértem le pontosan, Olivér csinálta anyai útmutató alapján.)

A halfilét a hagyományos módon lisztbe, majd tojásba végül a szezámmagos, kukoricapelyhes panírba forgatjuk, majd bő, forró olajban kisütjük. Papírtörlővel vagy szalvétával leitatjuk a felesleges olajat, majd tálalásig hőállótálban tároljuk.

Hozzávalók - a karamellizált gyümölcshöz

  • 1 evőkanál vaj
  • 2 evőkanál barna cukor
  • 1 doboz őszibarack konzerv
A vajat vastagfalú serpenyőben megforrósítjuk, majd rászórjuk a barna cukrot. A cukrot karamellizáljuk, majd hozzáadjuk a gerezdekre vágott és lecsepegtetett őszibarackot is. Körülbelül 5-7 percig pirítjuk, de nem szükséges kevergetni.


Jó étvágyat kívánok hozzá!

Megjegyzésben várom tapasztalataitokat fagyasztott hallal kapcsolatban!

Mónika


Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 24.

Várvédő Olivér

Ugyan a farsang időszakának már vége van, nekem csak most van időm, hogy írjak pár sort Olivér farsangjáról. Várvédő harcos jelmez kapott, idén nem én készítettem. A várvédő harcos jelmez egy fekete-piros ruhából és egy "fejfedőből" állt. Apukájától kapott még egy bárdot és egy pajzsot is (természetesen puha gumiból), amivel teljes lett a felszerelése. 

Legalábbis így gondoltuk mi. Olivér viszont a farsang előtti este közölte velünk, hogy neki címer is kell, mert a középkori harcosoknak volt címere. Akkor már tudtam, hogy nem egy laza esténk lesz. Addig magyarázott és kérdezgetett a címerekről, amíg Apja adott neki egy könyvet címerekről. (Akit részletesebben érdekel a téma, Bertényi Iván szerkesztésében kiadott A történelem segédtudományai című könyvet nézegettük meg. A címertan (heraldika) a címereket vizsgáló tudomány. A címer a középkori fegyverhasználaton alapuló olyan, legtöbbször pajzs alakú jelvény, szimbólum, amelyet magánszemélyek vagy testületek megkülönböztető jelként használhattak vagy használhatnak. Szöveg forrása: A történelem segédtudományai 216. oldal).

Ezt nézegette jó sokáig, olvasnunk is kellett belőle, majd kitalálta a tutit. Ő fogja saját magának megtervezni a címerét. Hiába győzködtem, hogy egyszerűbb lesz, ha gyorsan kinyomtatok egy címert "gugli" barátunk segítségével, de ő ragaszkodott a saját tervezésű címerhez. 

Papírt és filcet ragadott és meg is tervezte a kis címerkéjét. Fogalmam nincs miért éppen tűz motívumokat rajzolt és miért éppen hármat. Mindenesetre kitalálta saját címerét, közben én dekorgumit hoztam, és abból vágtam ki a részeket és ragasztgattam össze. Aztán apró öltésekkel rávartam a ruha elejére.



Nagyon büszke volt jelmezére, és arra is, hogy ilyen neki volt egyedül. Ügyes anyukák, nagymamák maguk is megvarrhatják a ruhát, mert tényleg egyszerű szabású volt. Igaz már csak jövőre lesz rá szükség.

Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 21.

Francia farmerkenyér

Ismét nem nyerek fotós versenyt ezzel a képemmel, de mostanság már csak ilyenre futja. Szoktam is rajta gondolkozni, hogy érdemes-e gyorsan összecsapott fényképpel feltenni egy-egy nagyon sikeres receptet, vagy sem. De mostanság már annyira be van osztva minden percem, hogy nem igazán érek rá a fényképezéssel "bajlódni". Viszont néhány receptet mindenképpen megosztanék másokkal, sőt így legalább elteszem magamnak is.

Ezért már most elnézést kérek előre is a képek minőségéért :)

Ez a francia fehér kenyér régebben készült, de népszerűsége azóta is töretlen. Az eredeti receptet a nosalty-n találtam, fogalmam sincs már, hogyan bukkantam rá. Mindenesetre szerencsés találkozás volt.

Francia farmerkenyér







Hozzávalók:

  • 45 dkg liszt
  • 2,5 dkg élesztő
  • 1,5-2 dl víz
  • 1 teáskanál méz
  • 1 dl tejföl
  • 1 evőkanál napraforgóolaj
  • 1 teáskanál só
  • kevés olaj a forma kikenéséhez


A 1,5 dl vizet meglangyosítjuk. A langyos vízben elkeverjük a mézet és az élesztőt. A liszttel, tejföllel, sóval, az olajjal és az élesztős keverékkel megdagasztjuk a tésztát. A tésztát 40 percig letakarva, langyos helyen kelesztjük. 

Amikor a tészta megkelt, vékonyan lisztezett deszkára borítjuk, átgyúrjuk és hosszúkás cipóvá formáljuk. Kiolajozott formába tesszük, majd félretesszük és hagyjuk további 30 percig kelni. Mialatt a tészta kel, előmelegítjük a sütőt 200 fokra. 

A formában megkelt tésztát éles késsel (esetleg pengével) néhányszor bevágjuk, betesszük a sütőbe, csökkentjük 180 fokra a sütő hőmérsékletét (légkeverésnél). Majd aranybarnára sütjük. 

Amikor elkészült, kivesszük a sütőből, megkenjük hideg vízzel és megvárjuk, hogy kihűljön.

Jó étvágyat hozzá!

Köszönet érte Fahéjnak!



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 20.

Recept feltöltés - weboldal ajánló

Sok gasztroblogger társam több helyen megjelenteti receptjeit. Nekik szeretném figyelmükbe ajánlani a www.eleszto.hu weboldalt, ami a Lesaffre Magyarország Élesztőgyártó és Kereskedelmi Kft. weboldala. Az oldalon nem csak recepteket tölthetünk fel, hanem jobbnál jobb BUDAFOK élesztős receptet is találhatunk. Kezdőknek is sok hasznos tanáccsal szolgálnak ezen a linken.

Jó sütögetést!

Mónika



Enter your email address:




Delivered by FeedBurner

2012. február 19.

Vörös lencsés sárgarépa krémleves

Egy gyorsan elkészíthető vörös lencsés sárgarépa krémlevessel jelentkezem, most kivételesen kép nélkül. Alapból nem egy szépen fotózható leves lett, én meg aztán végképp nem tudtam róla normális fotót csinálni. De leírom, mert nagyon  ízlett, ráadásul egy gyerek és egy felnőtt verzióban készítettem el. A fiúknak a részét a tejszínnel való dúsítás után kimertem és félretettem. A többit (felnőtt verziót) tovább hagytam egy picit a tűzön és abba nem sajnáltam a fűszereket. Használtam bombay masala-t (garam masala-t akartam, de nem volt itthon), gyömbért, pici szerecsendiót, kevés kurkumát, frissen őrölt fekete borsot és persze sót. A gyerkőcök levesgyönggyel ették.

Vörös lencsés sárgarépa krémleves

Hozzávalók:

  • 70 dkg sárgarépa
  • 20 dkg vörös lencse (nem szükséges beáztatni, gyorsan megpuhul)
  • 1 l húsleves alaplé vagy zöldség alaplé (kockából is készülhet)
  • 1 evőkanál olaj
  • fél teáskanál bio fokhagymapor (2 gerezd fokhagyma)
  • 2 dl tejszín
  • só, feketebors, gyömbér, bombay masala, kurkuma, szerecsendió - ízlés szerint
A sárgarépát megtisztítjuk és feldaraboljuk. A vörös lencsét átmossuk. Kevéske olajon megpirítjuk a sárgarépát, rádobjuk a vörös lencsét, majd felöntjük kb. 1 liter húslével vagy zöldségalaplével. A sárgarépát és a lencsét puhára főzzük (gyorsan kész), közben sózzuk, borsozzuk, belenyomunk két gerezd fokhagymát (nálam most bio fokhagymapor volt). Amikor a zöldségek megpuhultak, elzárjuk a gázt és félrehúzzuk, hagyjuk hűlni. Amikor kicsit kihűlt összeturmixoljuk. Az összeturmixolt krémet újra feltesszük a tűzre és tejszínnel dúsítjuk, kb. 5 percig főzzük. Közben ízlés szerint fűszerezzük.

Jó étvágyat hozzá!

Mónika




Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 14.

Valentin nap, nem úgy, ahogy én képzeltem....

Ez nem igazság. A filmekben nem ilyen a Valentin-nap, mint amilyen ez a napom volt :( 
A romantikus filmekben a hősnő gyorsan végez a munkájával (vagy éppen nem is dolgozik), van ideje szépítkezni, készülődni, megteremteni a romantikus hangulatot. Közben a szerelme feldobódva hazaér, átadja a csodaszép virágcsokrot, majd elfogyasztják a gyertyafényes vacsorát egy-két pohár bor kíséretében. Persze tudom, ez csak mese és nem a valóság :)

Ma szerettem volna én is kicsit romantikus estét teremteni, de ez persze nem jött össze. A nap is már szörnyen indult, Olivér fél 5-kor kelt, köhögött, náthás volt, nem is tudott igazán aludni. Felkeltem vele, kicsit játszottunk, reggeliztünk, aztán 6 órakor már a család többi tagja is talpon volt. Miloska szerencsére már jobban van, igaz még köhög és náthás is, de legalább ma már lázas nem volt. Szuper! 

Délelőtt annyi időre lekötötte őket  George a bajkeverő majom mese, amíg elkészítettem az ebédet (vöröslencsés sárgarépakrémleves + tészta - recept hamarosan!), és megsütöttem egy kis Valentin napi édességet. Délelőttünk a zsebkendő-orrszívó-orrcsepp háromszögében telt, majd elmentünk gyerekorvosunkhoz, biztos, ami biztos, ő is lássa Milánt. Kaptunk Cataflan cseppet és szemcseppet, meg köptető szirupot. Szerencsére ebéd után aludt mindkettő, így a délelőtt elmaradt házimunkát + céges dolgokat sikerült elintéznem. Aztán délután ismét "jókedv, móka, kacagás" volt. Csak akkor nem kacagtam, amikor Milos a szőnyegre öntött egy nagy tál pattogatott kukoricát. Aztán este azuram telefonált, hogy később jön haza, ráadásul megy is fél 8-kor focizni. Így egyedül megfürdettem a lurkókat, mindkettő megkapta a neki járó mesét, jóéjt puszit. 

A Valentin-napom idén így telt, na nem mintha bármit is számítana :)))

De legalább megleptem magam (+ a fúkat) ezzel:

Banános-marcipános buktagolyók - kelt tésztából - szív formában sütve





Holnap hozom a receptet is!

Üdvözlet!

Mónika


Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 13.

Pizzás muffin kelt tésztából

Ma délután készítettem ezt a pizzás muffint uzsonnára. A fiúk ma itthon vannak, holnap és holnapután sem mennek óvodába/ bölcsődébe, mert mindkettő náthás és köhög. Így mai programom a következőképpen alakult: orrporszívózás, orrfújás, teafőzés, lázmérés, mézadagolás, Nasivin csepegtetés.... :)) Hétvégén kezdődött a kórság a gyerekeknél, de azért szerencsére a szombati bálba még el tudtunk menni azurammal. Az óvoda javára rendeztek támogatói bált, és mivel tavaly és tavalyelőtt sem tudtunk elmenni (tavaly bárányhimlős lett mindkét fiú, tavalyelőtt éppen bálna nagyságú voltam és Milán megszületését vártam :), ezért idén már semmiképpen sem akartuk kihagyni. Képekkel nem szolgálhatok, de a menüsort leírom, hogy legalább ez emlékeztessen bennünket jó kis szombat esténkre:

Báli menüsor:

1 pohár pezsgő

Tűzdelt szarvas sült erdei gombás raguval, gombafasírton tálalva, barna mártással

Csirkemellfilé vörösborban párolt fokhagymás aszalt szilvával töltve baconbe göngyölve, sütve, mézes körtével

Köret: krokett, burgonyapüré

Savanyúság: házi vegyes savanyúság

Desszert: csárdás palacsinta (somlói galuskával töltött palacsinta, vaníliamártással, rumos gyümölcsökkel tálalva)

Jó volt kicsit kimozdulni azurammal :)

******************************************

De visszatérve a pizzás muffinhoz, nagyon bejött, finom volt és gyorsan el is készült, persze leszámítva a tészta kelesztésére szánt időt.

A pizzás muffint Max oldalán találtam, azonnal megtetszett. A tésztát ugyanúgy csináltam, a tölteléken módosítottam és a gombát kukoricára cseréltem. Köszönet érte!!!







Hozzávalók - 12 darab muffinhoz:

  • 5 dkg hagyma
  • 5 dkg sonka
  • 5 dkg kukorica
  • 5 dkg reszelt sajt
  • 1 evőkanál olaj
A tésztához:

  • 37 dkg liszt
  • 10 dkg langyos tej (dkg!!)
  • 2 evőkanál langyos víz
  • fél teáskanál kristálycukor
  • 1 teáskanál só
  • 4 dkg olvasztott vaj
  • 3 teáskanál pizzakrém
  • 2 dkg élesztő
A tésztához először a langyos tej és víz keverékében kevéske cukorral felfuttatjuk az élesztőt. A felfutott élesztőt hozzáadjuk az átszitált liszthez, majd a többi hozzávalóval együtt tésztát dagasztunk belőle. A tésztát langyon helyen kb. 40 perc alatt duplájára kelesztjük. Amíg a tészta kel elkészítjük a tölteléket. 

A hagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. Kevéske olajon megdinszteljük a hagymát, majd félretesszük hűlni. Amikor a tészta megkelt vékonyan lisztezett deszkán átgyúrjuk, és belegyúrjuk a hagymát, az apróra vágott sonkát és a kukoricát is. 

12 egyforma darabra vágjuk, gombócot formálunk belőle, megszórjuk a tetejüket reszelt sajttal és papírral bélelt muffin tepsi mélyedéseibe tesszük. Félretesszük még 15 percre pihenni, közben a sütőt előmelegítjük 170 fokra. A pizzás muffinokat 20-22 perc alatt megsütjük.

Jó étvágyat!

Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 9.

Zebra és nyúl

Nem, nem zebrát és nyulat ettünk, tehát most nem recept leírás jön. A fiúk már teljesen farsangi lázban égnek. Jobban mondva csak Olivér, aki már többször volt farsangon és most is készülődik ezerrel. A Buci Maci kiadvány januári számában egy zebra maszk volt, rögtön fel is vette, és hogy ne legyen veszekedés, elővettük Milosnak a tavalyi nyuszi maszkot. Így egy nyúl és egy zebra futkározott a lakásban. 

Az óvodai farsangon egyébként tűzoltó volt Olivér tavaly (erről ebben a bejegyzésemben írtam is), idén várvédő lovag lesz. Az alap ruházata már készen van (pontosabban a boltban megvettük), a kiegészítők nagy része is megvan már. Szeretnék még merített papírra csinálni egy "korabeli" dokumentumot is viaszpecséttel. Milán pedig már "tanulta" a bölcsiben az "Itt a farsang, áll a bál" című mondókát, amire még táncikál is. 

Szóval megkezdődött nálunk a FARSANG. Még fánkot nem sütöttem, és a szobájukat nem cicomáztam fel farsangi dekorációval. 
Hamarosan jövök egy fotós beszámolóval a farsangi öltözékünkről. Addig is íme néhány kép a nyúlról és a zebráról. 

*********************






Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 8.

Meggymártás

Ugye mindenkinek ismerős a meggymártás? A kollégium menzáján sokszor volt meggymártás párolt marhahússal és főtt krumplival. Évekkel ezelőtt ettem ilyet és el is felejtettem már. Aztán egyik nap észrevettem Éva konyhájában, hogy meggymártást készített! Többek között én is elnosztalgiáztam, hogy milyen finom is volt régen a meggymártás. Na de alig kell hozzá pár dolog, miért ne készíthetnék meggymártást, vagy ahogy néhány írták meggyszószt. El is készítettem pár napja, igaz nem párolt szelettel, hanem sült csirkével és hasábburgonyával, de a fiúknak nagyon bejött. Annyira, hogy ezen a hétvégén ismétlés lesz..... 





Hozzávalók:

  • 1 üveg magozott meggybefőtt
  • késhegynyi fahéj
  • kevéske citromhéj
  • másfél evőkanál liszt
  • 2 dl tej
  • 1 dl víz
  • 1-2 evőkanál kristálycukor (de ezt ízlés szerint változtathatjuk)
A meggybefőttet a fahéjjal és a citromhéjjal lábosba öntjük, hozzáöntjük a vizet és elkezdjük főzni. Közben a tejben csomómentesre keverjük a lisztet. Fokozatosan a meggyhez öntjük és besűrítjük. Ízlés szerint adhatunk hozzá cukrot.


Jó étvágyat hozzá!

Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner

2012. február 7.

Tejes kifli + a múlt hetem

Eltelt egy hét utolsó bejelentkezésem óta. Mit eltelt? Elsuhant, elröppent, elrohant! Olyan gyorsan telnek a napok, pedig még a munkát sem kezdtem el igazából. Nos, múlt héten volt minden, amit csak el lehet képzelni. Milos múlt héten két napot nem ment bölcsődébe, szerencsére semmi komoly baja nem volt, csak nátha és köhögés, de jobbnak láttam itthon tartani és sok-sok játékkal "gyógyítani". 

Olivér szerencsére nem volt beteg, lelkesen ment óvodába, sok programja volt neki. Volt bábszínházban, könyvtárban, meg kézműves szakkörön is. Viszont múlt héten már angolra nem jutottunk el, holott mindig lelkesen készül az órákra. Lezajlott az első iskolaérettséggel kapcsolatos fogadóóra is, amin megtudtam, hogy drágám iskolaérett és javasolják, hogy idén szeptembertől üljön iskolapadba :)) Mást nem is tehetnénk, mert nagyon lelkes, már alig várja, hogy mehessen suliba.

Múlt héten befejeztem egy e-learning tanfolyamot is (nem múlt héten kezdtem!), EU-pályázatíró lettem, persze nem ebben fogok dolgozni, de arra gondoltam, hogy később még esetleg szükség lehet rá. Meg aztán nagyon jó volt a tanfolyam felépítése, mert teljes mértékben számítógépről és itthonról lehetett végezni (gyesen lévő anyukáknak kiváló!).

Csütörtökön és pénteken pedig már elkezdtem ismerkedni leendő munkám részleteivel, pontosabban szólva az elmúlt 2 évben történt eseményekkel, folyamatokkal, rutinokkal és szabályzatokkal. Mondanom sem kell, hogy annyi az információ, hogy péntek délután már teljesen megtelt a fejem. Komolyan mondom! Olyan érzésem volt délután, amikor a fiúkkal hazaértem, mintha vattával tömték volna ki a fejem :) Péntek este már csak a legfontosabb házimunkákat csináltam meg, készültem inkább a szombati napra, amikor is disznóölésre voltunk "hivatalosak" Anyukámékhoz. Soha jobb programot egy -12 fokos szombatra :)))

***********************************

Vasárnap ismét elkészítettem Alexa tejes kiflijét. Amikor először készítettem, és megkóstoltam, tudtam, hogy nagyot hibáztam. Mármint azzal, hogy megcsináltam, mert mindenkinek annyira ízlett, hogy most már a bolti kifli sem lesz jó (a bolti kenyeret már nem szeretik....), mindig ezt fogják kérni. Tényleg nagyon finom kifli, javaslom mindenkinek az elkészítését és kóstolását egy bögre finom, házi kakaóval.






A tejes kifli receptjét teljes mértékben és pontról pontra követtem, ahogy Alexa Christi leírta. Úgy tökéletes, ahogy van. Köszönöm ezúton is! A receptet megtaláljátok ebben a bejegyzésben.

Jó étvágyat!

Mónika



Enter your email address:


Delivered by FeedBurner