Szeretem a gnocchit, de ugyanúgy a magyar burgonyás nudlit (tisztességes nevén: bucinudlit), vagy a szintén rokon gombócot is szeretem. Mindegyiknek az alapja a burgonyás tészta, csak a formázási/ töltési folyamatban kapnak más-más szerepet. Mostanában egyre több helyen olvastam, hogy gnocchit készítettek, például Ottisnál, aki tejszínes, baconos szósszal készítette. Így én is nekiláttam. De mielőtt képekkel és szöveggel illusztrálnám a gnocchi elkészítését, pár pontban összeszedtem a gnocchi előnyeit és hátrányait.
Gnocchi előnyei:
- Finom
- Sós és édes szószokkal is kínálhatjuk
- Gyerekek is szeretik
- Régebbi (lisztes) burgonyát fel lehet hozzá használni
- Olcsó étel, mivel burgonya, liszt és tojás kell csak hozzá
- Jól fagyasztható
Gnocchi hátrányai:
- Kis adagot nem lehet/ érdemes belőle készíteni - de nem baj, hiszen fagyasztható
- Bőven kell hely a gnocchik darabolásához
- Pepecselős, időigényes étel, mivel a gnocchikat egy villával meg kell mintázni
- Utána takarítás-mosogatás bőven lesz - de nem több, mint egy vasárnapi háromfogásos menünél :)
Gnocchi tésztája |
Gnocchi tésztája rudakká sodorva |
Feldarabolva, mintázás előtt |
Megmintázva villával, konyharuhán szikkadnak |
Gnocchi fokhagymás-zsályás vajjal |
Hozzávalók:
- 1 kg lisztes burgonya
- 1 tojás
- 25-35 dkg liszt (burgonyától függ, húgom kedvenc kifejezésével élve: amennyit felvesz)
- só
- szerecsendió (elmaradhat)
- A megmosott burgonyát bő hideg vízben feltesszük főni, és puhára főzzük. Leöntjük róla a vizet, és még melegen meghámozzuk, majd krumplinyomón áttörjük. Hűlni hagyjuk.
- Amikor kihűlt, deszkára borítjuk, mélyedést csinálunk a közepébe, beleütjük a tojást, meghintjük sóval, esetleg egy kis szerecsendióval, hozzáadjuk a lisztet, és tésztát gyúrunk belőle.
- Amikor a tészta már jól összeállt, hosszú hengert formázunk belőle és 5 egyforma részre osztjuk. Lisztezett deszkán mindegyik buciból másfél centi átmérőjű hosszú hengereket sodrunk.
- Lisztezett késsel vagy habkártyával egyforma nudlikat vágunk a hengerekből és villával megnyomva megmintázzuk őket. (türelemjáték)
- Lisztezett konyharuhán szétteregetjük a nudlikat és 1 órán keresztül pihentetjük.
- A nudlikat forrásban lévő vízbe tesszük és kifőzzük. Hamar feljönnek a víz felszínére, de ne kapkodjuk ki rögtön, kell még néhány perc, amíg megfőnek.
- Szűrőkanállal kiszedjük, tálra tesszük és mártással tálaljuk.
A nudlik felét egy tálcára téve lefagyasztottam, majd amikor megfagytak bezacskóztam.
Most fokhagymás-zsályás vajat készítettem hozzá a következő módon:
Kb. 15 dkg puha vajhoz hozzápréseltem 1 gerezd fokhagymát, és 4-5 levélke zsályát apróra vágtam (még most kezd csak éledezni a kertben, na én már azt lecsupaszítottam). Összekevertem és a meleg gnocchihoz adtam.
A recept forrása: Fakanál 2004/2 szám.
A recept forrása: Fakanál 2004/2 szám.
Jó étvágyat hozzá!
Üdvözlettel,
Szuper a recept leírás. Azonban mindenki nagy hangsúlyt helyez a villával való megformázáshoz. Igazuk is van! Ámbár, többször dolgoztam Olaszországban, és csalafinta módon ki provokáltam, hogy a helybéliek készítsenek nekem gnocchi-t. Nem igazán foglalkoztak vele, hogy mintás-e vagy sem. A kezük viszont járt, mint a motolla. Na ezt, eltanultam. Elmondanám, hogy a villával való formázástól, viszont esztétikailag szebb ez az étel.
VálaszTörlésFoodafok, én sem mindig formázom meg villával, de nem akartam, hogy a mintázás nélküli változat kerüljön fel a blogba, hátha lesznek reklamálók :)
VálaszTörlésItthon a gyerekeknek tökéletesen megfelel a minta nélküli is :)